Minneapolis (AP) -- The Associated Press state high school football polls for the week of September 7, first-place votes in parentheses, record and total points as voted upon by a statewide panel of prep sports writers:


Class 6A
School                                                  Record    Total  Point   
  1.  Totino-Grace  (6)                      (1-0)      78                     
  2.  Lakeville  North  (2)                (1-0)      69                     
  3.  Maple  Grove                                (1-0)      61                     
  4.  Eden  Prairie                              (0-1)      40                     
  5.  Blaine                                          (1-0)      32                     
  6.  Rosemount                                    (1-0)      31                     
  7.  Centennial                                  (1-0)      27                     
  (tie)  Cretin-Derham  Hall            (1-0)      27                     
  9.  Burnsville                                  (1-0)      23                     
10.  Edina                                            (1-0)      15                     
   Others receiving votes: Eastview 13, East Ridge 8, Osseo 5, Hopkins 4, Stillwater 3, Wayzata 2, Woodbury 2.


Class 5A
School                                                              Record    Total  Point
  1.  St.  Michael-Albertville  (8)            (1-0)      98                   
  2.  Mankato  West  (2)                                  (1-0)      89                   
  3.  Spring  Lake  Park                                  (1-0)      77                   
  4.  Mahtomedi                                                (1-0)      42                   
  5.  Elk  River                                                (1-0)      36                   
  6.  Rogers                                                      (1-0)      30                   
  7.  Apple  Valley                                          (1-0)      24                   
  8.  Rochester  John  Marshall                    (1-0)      21                   
  9.  Chanhassen                                              (1-0)      20                   
10.  Alexandria                                              (1-0)      18                   
   Others receiving votes: Park (Cottage Grove) 16, SMB-Wolfpack 15, Park Center 9, Moorhead 8, Chaska 7, Robbinsdale Cooper 6, Grand Rapids 5, Northfield 5, Andover 5, St. Thomas Academy 4, St. Francis 4, Owatonna 4, St. Paul Central 3, Rochester Mayo 2, Waconia 2.


Class 4A
School                                                    Record    Total  Point
  1.  South  St.  Paul  (6)                    (1-0)      89                   
  2.  Hutchinson  (3)                            (1-0)      78                   
  3.  Stewartville                                (1-0)      54                   
  4.  Marshall                                        (1-0)      52                   
  5.  Benilde-St.  Margaret's            (1-0)      47                   
  6.  Becker  (1)                                    (0-1)      43                   
  (tie)  Rocori                                      (1-0)      43                   
  8.  Fridley                                          (1-0)      24                   
  9.  Hermantown                                    (1-0)      20                   
10.  Mound-Westonka                            (1-0)      19                   
   Others receiving votes: Zimmerman 17, Holy Angels 13, Fergus Falls 12, Mankato East 9, Detroit Lakes 7, Thief River Falls 6, Waseca 5, Hill-Murray 5, St. Paul Highland Park 2, Winona 2, DeLaSalle 2, Hibbing 1.


Class 3A
School                                                          Record    Total  Point
  1.  Pierz  (6)                                            (1-0)      67                   
  2.  Tri-City  United                                (1-0)      49                   
  3.  Dilworth-Glyndon-Felton                (1-0)      42                   
  (tie)  Jackson  County  Central            (1-0)      42                   
  5.  St.  Croix  Lutheran                          (1-0)      39                   
  6.  Belle  Plaine                                      (1-0)      35                   
  7.  Fairmont                                              (1-0)      21                   
  8.  Holdingford                                        (1-0)      15                   
  9.  Proctor                                                (1-0)      12                   
  (tie)  Pequot  Lakes                                (1-0)      12                   
   Others receiving votes: Glencoe-Silver Lake 10, Rochester Lourdes 9, Plainview-Elgin-Millville 7, Mora 6, Annandale 6, Litchfield 4, Melrose 4, Luverne 3, Minneapolis Roosevelt 2.


Class 2A
School                                                              Record    Total  Point
  1.  Caledonia  (5)                                        (1-0)      50                   
  2.  Moose  Lake  Willow  River                    (1-0)      33                   
  3.  Waterville-Elysian-Morrist              (1-0)      29                   
  4.  Barnesville                                            (1-0)      27                   
  5.  Eden  Valley-Watkins                            (1-0)      25                   
  6.  Howard  Lake-Waverly-Winsted            (1-0)      24                   
  7.  Pillager                                                  (1-0)      17                   
  8.  Maple  Lake                                              (1-0)      16                   
  9.  Lewiston-Altura                                    (1-0)      13                   
10.  Redwood  Valley                                      (1-0)      11                   
   Others receiving votes: Eveleth-Gilbert 6, Bagley 5, Osakis 4, Hawley 3, Lake Crystal-Wellcome Memorial 3, Maple River 3, Ottertail Central 2, Crosby-Ironton 2, Atwater-Cosmos-Grove City 1, United North Central 1.


Class A
School                                                  Record    Total  Point
  1.  Minneota  (7)                              (1-0)      70                   
  2.  Minneapolis  North                    (1-0)      55                   
  3.  Braham                                          (1-0)      47                   
  4.  Goodhue                                        (1-0)      40                   
  5.  Browerville                                (1-0)      39                   
  6.  Tracy-Milroy-Balaton              (1-0)      31                   
  7.  Adrian                                          (1-0)      23                   
  8.  Rushford-Peterson                    (1-0)      12                   
  9.  Upsala  Swanville                      (1-0)      9                     
10.  BOLD                                              (1-0)      8                     
(tie)Deer  River                                (1-0)      8                     
(tie)Fillmore  Central                    (1-0)      8                     
                                                           
   Others receiving votes: Fosston 6, Bethlehem Academy 5, United South Central 5, Polk County West 4, Mayer Lutheran 4, Pine River-Backus 3, Dawson-Boyd 3, Hayfield 3, Wabasso 2.


Class 9-MAN
School                                            Record    Total  Point
  1.  Grand  Meadow  (5)                (1-0)      50                   
  2.  Cleveland                              (1-0)      30                   
  3.  Spring  Grove                        (1-0)      29                   
  4.  Waubun                                    (1-0)      27                   
  5.  Stephen-Argyle                    (1-0)      24                   
  6.  Ely                                          (1-0)      19                   
  7.  Silver  Bay                            (1-0)      18                   
  8.  Hills-Beaver  Creek            (1-0)      17                   
  9.  Mountain  Iron-Buhl            (2-0)      13                   
10.  Edgerton-Ellsworth            (1-0)      10                   
   Others receiving votes: Mabel-Canton 8, Renville County West 6, Kelliher-Northome 5, Clearbrook-Gonvick 4, MACCRAY 4, Ada-Borup 3, Nevis 3, Bertha-Hewitt 2, Hillcrest Lutheran 1, Mountain Lake Area 1, Goodridge-Grygla-Gatzke 1.
   AP-WF-09-07-16 2131GMT