Minneapolis (AP) -- The Associated Press state high school football polls for the week of September 14, first-place votes in parentheses, record and total points as voted upon by a statewide panel of prep sports writers:


Class 6A
School                                              Record    Total  Points    Prv
1.  Totino-Grace  (4)                    (2-0)      58                        1     
2.  Lakeville  North  (2)              (2-0)      56                        2     
3.  Maple  Grove                              (2-0)      48                        3     
4.  Eden  Prairie                            (1-1)      34                        4     
(tie)  Blaine                                  (2-0)      34                        5     
(tie)  Rosemount                            (2-0)      34                        6     
7.  Cretin-Derham  Hall                (2-0)      26                        T7   
8.  Burnsville                                (2-0)      18                        9     
9.  Stillwater                                (2-0)      7                          NR   
10.  East  Ridge                              (1-1)      5                          NR   
   Others receiving votes: Minnetonka 4, Edina 2, Centennial 2, Champlin Park 2.


Class 5A
School                                                              Record    Total  Points        Prv   
1.  St.  Michael-Albertville  (8)              (2-0)      80                            1       
2.  Mankato  West                                            (2-0)      68                            2       
3.  Spring  Lake  Park                                    (2-0)      63                            3       
4.  Mahtomedi                                                  (2-0)      51                            4       
5.  Elk  River                                                  (2-0)      44                            5       
6.  Rogers                                                        (2-0)      40                            6       
7.  Chanhassen                                                (2-0)      34                            9       
8.  Alexandria                                                (2-0)      27                            10     
9.  Apple  Valley                                            (1-1)      10                            7       
10.  SMB-Wolfpack                                          (2-0)      8                              NR     
   Others receiving votes: Robbinsdale Cooper 4, Northfield 3, Owatonna 3, Rochester John Marshall 2, Waconia 2, St. Cloud Tech 1.


Class 4A
School                                            Record          Total  Points            Prv
1.  South  St.  Paul  (8)              (2-0)            80                        1   
2.  Hutchinson                              (2-0)            69                        2   
3.  Marshall                                  (2-0)            60                        4   
4.  Rocori                                      (2-0)            57                        T6
5.  Fridley                                    (2-0)            32                        8   
6.  Mound-Westonka                      (2-0)            29                        10
7.  Hermantown                              (2-0)            26                        9   
8.  Zimmerman                                (2-0)            21                        NR
9.  Becker                                      (0-2)            12                        T6
10.  Byron                                      (2-0)            11                        NR
(tie)Detroit  Lakes                    (2-0)            11                        NR
   Others receiving votes: Mankato East 10, Stewartville 6, Benilde-St. Margaret's 5, Kasson-Mantorville 4, Winona 3, Fergus Falls 2, Cloquet 1, New Ulm 1.


Class 3A
School                                                              Record    Total  Points    Prv     
1.  Tri-City  United  (1)                              (2-0)      47                            2     
2.  St.  Croix  Lutheran  (1)                        (2-0)      45                            5     
3.  Dilworth-Glyndon-Felton  (2)              (2-0)      44                          T3     
4.  Jackson  County  Central  (1)                (2-0)      41                          T3     
5.  Fairmont                                                    (2-0)      36                            7     
6.  Belle  Plaine                                            (2-0)      35                            6     
7.  Rochester  Lourdes                                  (2-0)      27                          NR     
8.  Proctor  (1)                                              (2-0)      20                            9     
9.  Luverne                                                      (2-0)      13                          NR     
10.  Annandale                                                (2-0)      7                            NR     
   Others receiving votes: Park Rapids 4, Glencoe-Silver Lake 3, Litchfield 3, Melrose 2, Rockford 2, Morris Area-Chokio-Alberta 1.


Class 2A
School                                                          Record    Total  Points    Prv     
1.  Caledonia  (5)                                      (2-0)      50                            1     
2.  Moose  Lake-Willow  River                  (2-0)      44                            2     
3.  Barnesville                                          (2-0)      41                            4     
4.  Eden  Valley-Watkins                          (2-0)      32                            5     
5.  Maple  Lake                                            (2-0)      30                            8     
6.  Pillager                                                (2-0)      19                            7     
7.  Redwood  Valley                                    (2-0)      15                          10     
8.  Lewiston-Altura                                  (2-0)      12                            9     
9.  Lake  Crystal-Wellcome  Mem              (2-0)      8                            NR     
10.  Howard  Lake-Waverly-Wins              (2-0)      7                              6     
(tie)Osakis                                                (2-0)      7                            NR     
   Others receiving votes: Eveleth-Gilbert 4, Hawley 4, Crosby-Ironton 1, Zumbrota-Mazeppa 1.


Class A
School                                                Record                            Total  Points    Prv
1.  Minneota  (6)                              (2-0      60                          1
2.  Minneapolis  North                    (2-0)    51                          2
3.  Goodhue                                        (2-0)    45                          4
4.  Browerville                                (2-0)    38                          5
5.  Adrian                                          (2-0)    33                          7
6.  Rushford-Peterson                    (2-0)    29                          8
7.  Upsala  Swanville                      (2-0)    22                          9
8.  BOLD                                              (2-0)    13                      T10
9.  United  South  Central              (2-0)    9                          NR
10.  Wabasso                                      (1-1)    6                          NR
(tie)Polk  County  West                  (2-0)    6                          NR
   Others receiving votes: Mayer Lutheran 5, Deer River 4, Fillmore Central 2, Murray County Central 2, Parkers Prairie 2, Pine River-Backus 1, Sleepy Eye St. Mary's 1, Dawson-Boyd 1.


Class 9-MAN
School                                            Record    Total  Points    Prv
1.  Grand  Meadow  (5)                  (2-0)                          58        1
2.  Spring  Grove                          (2-0)                          49        3
3.  Cleveland  (1)                        (2-0)                          47        2
4.  Waubun                                      (2-0)                          44        4
5.  Ely                                            (2-0)                          35        6
6.  Edgerton  Ellsworth              (2-0)                          20      10
7.  Silver  Bay                              (2-0)                          19        7
8.  Mountain  Iron-Buhl              (3-0)                          16        9
9.  Nevis                                        (2-0)                          10      NR
10.  Lanesboro                              (2-0)                            7      NR
   Others receiving votes: Hills-Beaver Creek 6, Ada-Borup 6, Goodridge-Grygla-Gatzke 5, Stephen-Argyle 4, Verndale 3, Mountain Lake Area 1.
   AP-WF-09-14-16 2144GMT